Poezja współczesna. Pismo literackie i wydawnictwo.

Katarzyna Dąbecka
Wiersze

 

Ej

 

ej
si
aj
di
w przeciągu rąk
prześlizguje się
przez pociągnięcia
zagina
intensywnie
sny
diamentowym udarem
wdziera się
w kości nocy

Z książki poetyckiej pt. „Wolność Niewinność” 2020 r.

 

 

 

Frida

 

ciało przebudzone utyka
po lawendowym ogrodzie rewolucji
ziemi nierówno słońcem obdarowanej
cudem przy życiu
kiedy nogi chcą zamaszyście
ręce wędrują podwójnym portretem
śmiech przekonuje ból
kolor odstrasza brak
kochać pragniesz najgłośniej
wszystkie ściany z nim
leżą przed innymi
krew maluje ramy
ostatniego łóżka

Z książki poetyckiej pt. „Wolność Niewinność” 2020 r.

 

 

 

Mimo

 

wpuszczę więcej tlenu
w wiersze
słowa uwolnię
wyrazy odpoczną od siebie
śnieg
mrok
pieskot
i… zakłopotanie
czasami
bywam tylko konduktorem
w pociągu do wiersza
sprawdzam słowa
jak ważne bilety
kasuję nieliczne
inne biegną
na sam koniec pociągu
i mimo pozornego porozumienia
skaczą

Z książki poetyckiej pt. „Wolność Niewinność” 2020 r.

 

 

 

Miles

 

Miles s s s
jak lawina naga
natężenia dźwiękiem
z rtęcią taniec
w termometrze
wrze
zamiłowanie
do kolorów
i… skór
one two, one two
hey, Miles?
yessss
this is just f… jazz

Z książki poetyckiej pt. „Wolność Niewinność” 2020 r.

 

 

 

Scena

 

wędrówka
pomiędzy splątaniem
prądu w odpoczynku
węsząc
witając nowe przejście
chwilowe zamyśleniem
nad dźwiękiem przypadku
przywitanie
klepnięcie

2021 r.

 

 

Poezja współczesna. Pismo literackie i wydawnictwo.

 

KATARZYNA DĄBECKA

Urodzona w Gdańsku. Z wykształcenia artystka grafik, fotografik (dyplom
z wyróżnieniem, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk), arteterapeutka (Gdański Uniwersytet Medyczny) i muzyk (Szkoła Muzyczna im. Grażyny Bacewicz, klasa fortepianu). Jako artystka plastyk odnosi szereg sukcesów, już w szkole średniej otrzymała główną nagrodę w wojewódzkim konkursie plastycznym. W trakcie studiów na ASP i potem wykonała wiele realizacji graficznych, stworzyła projekty do nagradzanych książek i projektowała plakaty. Zaprojektowała oprawę graficzną do pierwszego polskiego wydania „Piosenek Astrid Lindgren” (z muzyką m. innymi Benny Anderssona z ABBY, wykonanie między innymi: Grzegorz Turnau i Ewa Bem). Współpracowała kilka lat z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, tworząc oprawę graficzną do szeregu międzynarodowych wystaw, m. innymi „Moc Topora” (Roland Topor), Bible Art (Dix, Chagall i inni). Zaprojektowała katalog „Kinoteatr” do towarzyszącej Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni prezentacji reżyserów zrzeszonych w „Kinoteatrze”(Gajewski, Żuławski, Kielar i inni). Współpracowała z kolonią artystów – Młodym Miastem, projektując identyfikacje wizualne dla znanych trójmiejskich artystów. Współpracowała z Maybe Theatre Company. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Maluje obrazy. Fotografuje. Zajmuje się także edukacją związaną z grafomotoryką. Jest autorką publikacji o tej tematyce.
Artystka pisze wiersze od wielu lat. Debiutuje w 2016 roku, podczas zorganizowanego przez przyjaciół spotkania autorskiego w sopockiej „Sopotece”. Staje się ono impulsem do wydania w 2017 roku tomiku „O mnie o tobie… wierszem”. W 2017 roku została przyjęta do Gdańskiego Klubu Poetów. Od momentu przyjęcia jest zapraszana do udziału w licznych spotkaniach poetyckich oraz innych imprezach literackich. W 2020 r. ukazała się jej druga książka poetycka pt. Wolność Niewinność. Jej wiersze znajdują się w kilkudziesięciu antologiach i almanachach. Są nagradzane. Jest laureatką m. innymi konkursu Małopolskiego Instytutu Kultury i Fundacji Poemat, konkursu GKP na ekfrazę, otrzymała wyróżnienie za wiersz na turnieju V Zlotu Poetów w Łodzi. Poetka bierze udział także w slamach poetyckich. Jej wiersz znalazł się w pierwszej trójmiejskiej antologii  „Trójmiejski slam”. W latach 2018-2020 występowała w formacji poetycko-muzycznej „Signals of love”. Artystka była wokalistką zespołu, kontynuowała także przygodę z komponowaniem, a warstwę tekstową wszystkich utworów zespołu stanowiły jej wiersze. Obecnie skupia się na występach i działaniach solowych, komponując muzykę do swoich wierszy, sporadycznie zaprasza muzyków i innych twórców do współpracy. Nadal także poprzez działania muzyczne promuje swoją twórczość poetycką. Pisze także teksty piosenek dla innych artystów. Wspiera poetyckie działania charytatywne.
Poetka bierze także udział w audycjach radiowych, promujących jej twórczość. Jej wiersze znalazły się w wielu magazynach literackich. Ma swoją stronę z wierszami na fb Katarzyna Dąbecka wiersze. Zamieszcza też swoją poezję na międzynarodowej stronie emultipoetry i na innych portalach związanych z poezją.

 

 

PODZIEL SIĘ

Do góry