Jacek Łukasiewicz Wiązania

Wiązania

//

„Wiązania” Jacka Łukasiewicza warto brać jako całość. Na samym początku usłyszeć pierwszy oddech długiego życia, na końcu ostatni, jeszcze nieoddany. Autor prowadzi Czytelnika po czymś uniwersalnym i intymnym jednocześnie. W poczuciu najgłębszej, najczystszej, paradoksalnie (paradoks to ważny element natury haiku) pogodnie wybrzmiewającej zgody. Zgody na wszystko, co jest jednocześnie do uniknięcia i nieuniknione. Ostatecznie „W białym powietrzu/ Krążą biali umarli/ Tylko przez chwilę”.

„Wiązania” zdołają czytelnika zaniepokoić, uspokoić, doprowadzić do wściekłości i do łez. Minimalizm, subtelność, niedopowiedzenie przy jednoczesnym wrażeniu drapieżnej łagodności, którą są przepełnione. Jakby czytelnikowi łamano palce dłoni pod niepełną narkozą. Nie w pełni zadany ból, w pewnej części zaznana przyjemność. Dziwne sploty spraw. Dziwne wiązania. Być może rzeczywiście nie ma przypadków, są tylko znaki.

Ta książka kręci się jak szkiełka w kalejdoskopie. Mieć ją i czytać jeden trójwers dziennie, to dopiero zadanie. 

To jedna z najważniejszych książek poetyckich ostatnich lat.

Tomasz Ważny

Dodajmy:

„Wiązania” to potężny tom zupełnie nowych wierszy Jacka Łukasiewicza. Są przejmujące. Mądre i dobre. Pełne uwagi i troski. To książka koncepcyjna, ale prawdziwa i szczera. Bardzo prosta i wdzięczna w odbiorze. Nadaje się do wielokrotnej lektury, w całości i we fragmentach. Jest w niej wszystko to, co w wierszu i w życiu najważniejsze. Miłość, przyjaźń, precyzja, uwaga, jasny i wolny umysł, otwartość i odwaga. Nadają się do cytowania w przeróżnych sytuacjach, ale nie trzeba się ich uczyć na pamięć, wchodzą tam same i zostają.

To tom, któremu niczego nie brakuje i nie ma w nim zbędnego wersu. Wersów jest 1185 (niektóre się powtarzają), wierszy 395 i wszystkie są idealnie na swoim miejscu. Intrygują i inspirują. Uczą patrzenia, czucia, słuchania, ale także „robienia” wierszy. Jeśli o tym tomie zacznie się mówić „wybitny” i „wyjątkowy”, będzie to w pełni uzasadnione. To piękna książka, w której wiąże się wszystko, co w niej i co poza nią.

/

Szukaj
Close this search box.

/

/

/

Partnerem Wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław
w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Strefa Kultury Wrocław
Wrocławski Program wydawniczy