Karol Maliszewski Szpok.Próby.

Szpok. Próby

//

Szpok. Próby Karola Maliszewskiego to pierwsza powieść autora tak mocno zajęta zbadaniem zagadnienia „Czy literatura daje możliwość stworzenia ostatecznego ujęcia czyjegoś losu?”. Bohater nie tylko stara się żyć, rozumiejąc swoje życie, ale i żyć tak, by po każdym upadku móc na nowo zrekonstruować sens.

 

Obserwujemy ostatnie miesiące walki Jakuba Szpoka, konserwatora w ośrodku wczasowym w Świnoujściu, samotnej walki, bo bohater nie ma nikogo bliskiego, ale ma wyobraźnię i wrażliwość, a także wspomnienia i książki. Ten niedoszły absolwent polonistyki ze śrubokrętem i wiertarką niejako snuje się po literaturze (niemal wprost po Opowiadaniach bizarnych Olgi Tokarczuk. Ale miewa też związki z kobietami, zajmuje go dojrzały seks, ale i nieco toksyczne relacje z szefową. To wszystko to kolejne etapy prowadzące nieuchronnie do załamania nerwowego i pobytu na oddziale zamkniętym. Ale ratunkiem jest, a jakże, miłość. A właściwie urocza podróż służbowa z Leokadią na południe, gdzie wszystko kończy się w nurcie Popradu.

Maliszewski w Szpoku. Próbach eksperymentuje z pojęciem sylwiczności, poszerzając je o grę tożsamości bohatera i autora. Jakby dzieło literackie miało być dokumentem, zapisem procesu wyłaniania się postaci. I obserwowaniem starcia piszącego i pisanego z całą konsekwencją porażki obu, czyli świadomością umowności procesu tworzenia prawdy o bohaterze i jego życiu.

Jednym z bohaterów tej „powieści w kawałkach” jest niewątpliwie seks po szcześćdziesiątce. Takiego ujęcia tego tematu w polskiej literaturze jeszcze nie było.

Partnerem Wydawniczym książki jest Strefa Kultury Wrocław
w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Strefa Kultury Wrocław
Wrocławski Program wydawniczy

/

Szukaj
Close this search box.

/

/

/