Poetki w pustym mieszkaniu
Spotkanie z Agnieszką Kłos i Mirką Szychowiak, poetkami, rezydentkami Fundacji Wisławy Szymborskiej.
W kwietniu 2021 roku Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Wrocławskim Domem Literatury ogłosiła nabór do programu rezydencji w mieszkaniu Noblistki dla poetek: „Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej”.
W czerwcu ogłoszono wyniki programu rezydencjalnego; rezydentkami zostały: Anna Adamowicz, Agnieszka Kłos (najwyższa liczba punktów) i Mirka Szychowiak. Program zorganizowała: Fundacja Szymborskiej, Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.
Rezydentki wybrane zostały przez jury związane z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius: Xavier Farre, Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Adam Poprawa i Alina Świeściak.
Każda z poetek przez miesiąc mieszkała i tworzyła w mieszkaniu Noblistki.
Jak im się żyło i pracowało w tym miejscu; jakie wiersze napisały w tym czasie?
Spotkanie poetyckie „Poetki w pustym mieszkaniu” (Agnieszka Kłos i Mirka Szychowiak) poprowadzi Jacek Bierut.
Wydarzenie jest częścią wystawy zatytułowanej „Wesoła, ale nie za bardzo”, prezentującej kolaże Wisławy Szymborskiej oraz prace dydaktyków i studentów ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Wystawę kuratorowaną przez Wojciecha Pukocza, Sonię Ruciak i Agnieszkę Kłos, możemy oglądać w Galerii Geppart i Galerii Sztuka na miejscu, do 5 maja 2022 roku.
Spotkanie poetyckie odbędzie się 28 kwietnia (czwartek) o godzinie 18.00, w galerii Sztuka na miejscu, ul. Łaciarska 4.
Agnieszka Kłos – autorka książek Całkowity koszt wszystkiego, Gry w Birkenau, Wyższa czułość.
Laureatka wielu stypendiów i nagród. Jej książki były nominowane, m.in., do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Europy Środkowo–Wschodniej Angelus, zgłoszone do nagrody Paszportów Polityki, stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie literatury, stypendium Fundacji Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiego Domu Literatury.
Za Wyższą czułość otrzymała nagrodę główną w konkursie XVII Festiwalu Złoty Środek Poezji Kutno 2021, za najlepszy debiut poetycki 2020 roku, im. Jacka Berezina.
Prowadziła projekty kuratorskie w galerii Otwartej Pracowni Gepperta, „Czytelnia Gepperta”, „Wolna Amerykanka”. Od 2001 roku redagowała magazyn „Ritę Baum”, od 2004 roku będąc wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalno – Artystycznego „Rita Baum”. Od 2012 członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Mirka Szychowiak –
Finalistka X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2004, wyróżniona w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” w 2006 na najlepszy poetycki debiut książkowy za książkę Człap story, laureatka Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Malowanie Słowem” w 2010 (nagrodą było wydanie tomiku Proszę nie płakać); nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” w 2011 za książkę Jeszcze się tu pokręcę i do nagrody głównej XI Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2015; we wrześniu 2015 roku ukazał się debiut prozatorski – zbiór opowiadań Gniazdozbiór oraz kolejny tom – Gustaw znikąd. W kolejnym roku ukazał się tomik – Jakie to życie jest krępujące. Rok 2018 – Trzeci migdał, a 2020 – Uwaga, obiekt monitorowany. Książka ta została nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w 2021 roku i w tym samym czasie autorka została wyłoniona we wspólnym projekcie Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławskiego Domu Literatury „Poetka w pustym mieszkaniu” i została rezydentką w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Tomik Kup mi las, wydany w 2021 roku jest ósmą książką poetycką mieszkającej w Księżycach pod Wrocławiem Mirki Szychowiak. Jej wiersze przetłumaczone zostały w języku angielskim, włoskim, rosyjskim i ukraińskim.
Jacek Bierut, prozaik, poeta, dramaturg, autor pięciu powieści („PiT”, „Spojenia”, „Hajs”, „Pornofonia”, „Powstanie Grudniowe”), tomu opowiadań („71”), czterech tomów wierszy („Igła”, „Fizyka”, „Frak człowieka”, „Kocia wiara”) i tomu dramatów „Pestka mandarynki i inne dramaty”, a także tomu esejów „Przesieka”. Laureat nagród literackich. Jego książki były nominowane do nagród Silesius, Angelus i innych. Laureat I nagrody Stref Kontaktu 2019. Współredaktor opracowania literatury dolnośląskiej po 1989 roku „Rozkład jazdy” i redaktor dwujęzycznej (polsko-ukraińskiej) antologii poezji wrocławskiej i podwrocławskiej „Nielegalny prąd”. Współzałożyciel Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza i powołanych przez nią księgarni Tajne Komplety. Założyciel wydawnictwa j i dziennika literackiego w Internecie (wydawnictwoj.pl). Eseista, krytyk literacki, tłumacz, redaktor, wydawca.