Proza współczesna. Pismo literackie, wydawnictwo, sklep internetowy.

Królowe
Michał Śniado-Majewski

 

 

Wzdłuż nadrzecznej ulicy od rana do zmierzchu przesiadują kobiety. Na wyplatanych krzesłach, w ratanowych fotelach i na zwykłych drewnianych stołkach. Układają swoje rozłożyste ciała o bujnych piersiach i pięknej linii bioder. Bez względu na wiek tworzą zwartą grupę niepozbawioną różnorodności.   Mają dobre serca, szczere wejrzenie i odrobinę ostre języki, gdy obcy lub swój nie doceni zaczepnego żartu, zignoruje żywe zainteresowanie jego osobą. Niektóre z kobiet mają w sobie krew cygańską, co dodaje im szczególnego uroku. Melancholijne powłóczyste spojrzenia i zapalające się w nich ogniki świadczą o niespokojnych a jakże barwnych osobowościach.

Piją kawę, czarną i zieloną herbatę, palą cienkie papierosy. Otaczają się wonnym dymem jak wytworne damy woalkami. Kilkusetmetrowa, wspólnie zamieszkiwana enklawa, konsoliduje tę niekiedy skłóconą społeczność. One wiedzą wszystko o ludziach zamieszkujących najbliższą okolicę. Chłoną z urokliwym zdziwieniem to, co się dzieje daleko od ich domów o otwartych oknach i niezamkniętych drzwiach.

Raz w roku, kobiety z nadrzecznej ulicy urządzają święto swoim mężczyznom; obarczeni licznymi obowiązkami, zmagający się z przeciwnościami przyjmują ten dar z uśmiechem lub skrywanym rozczuleniem. W tym dniu mężowie i kochankowie otrzymują kwiaty i słodycze. Kobiety tańczą dla nich wybijając mocno rytm obcasami. Śpiewają frywolne piosenki i pełne namiętności pieśni. Zachodzą w ciążę z miłości. W tym jednym jedynym dniu dzielą się władzą z mężczyznami.

 

 

Proza współczesna. Pismo literackie, wydawnictwo, sklep internetowy.

 

 

Michał Śniado-Majewski – pisze wiersze oraz prozę.

W swojej twórczości daje wyraz fascynacji człowiekiem i jego złożoną naturą.
Publikował w Gazecie Wyborczej (wydanie krakowskie), w Wydawnictwie j, w e-Dwutygodniku Literacko-Artystycznym Pisarze.pl, w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym ŚLĄSK, w Miesięczniku Literackim AKANT, w Magazynie Artystyczno-Literackim HELIKOPTER, na stronie Współczesna Polska Poezja oraz w Kwartalniku Artystyczno-Literackim YPSILON. W 2019 roku ukazała się jego książka poetycka pt. „JEDNIA”. Kolejną książką w dorobku autora i kontynuacją poszukiwań twórczych jest „Kamień spadający w górę” (Warszawa 2021).

PODZIEL SIĘ